Araba kadar pahalı: Samsung, 60 TB boyutundaki SSD modelini duyurdu

Samsung, bellek ve depolama çipleri alanındaki ürünlerine bir yenisini ekleyerek, fiyatı merakla beklenen tam 60 TB boyutundaki yeni SSD modelini (PM1743) resmen duyurdu. Samsung, bu yeni ürünle depolama teknolojisinde önemli bir ilerleme kaydetmeyi planlıyor.

Samsung PM174 SSD satış fiyatı, 7 bin dolar civarında

Samsung PM1743, kurumsal kullanıma yönelik bir ürün ve teknik olarak 61.44TB kapasiteye sahip olacak. Bu, Samsung’un daha önce 32TB ile sınırlı olan SSD kapasitesini neredeyse iki katına çıkardığı anlamına geliyor.

Samsung tarafından Solidigm ve Western Digital gibi yüksek kapasiteli SSD üreten rakiplere kafa tutması için geliştirdiği PM1743, 176 katmanlı 7. Nesil V-NAND (3D NAND) QLC bellek barındıracak. 7.2 GB/sn sıralı okuma hızı sunacak olan cihaz, 2.0 GB/sn’ye varan sıralı yazma hızı ile birlikte gelecek.

PM1743, U.2 ve PCIe 4.0 x4 form faktörlerinde sunulacak. Ayrıca, yüksek depolama yoğunluklu makineler için PCIe 5.0 x4 arayüzüne sahip E3.S versiyonu da mevcut olacak.

Samsung tarafından henüz SSD’nin fiyatına dair net bir açıklama gelmedi. Buna karşın Micron, SK Hynix ve Kioxia gibi rakiplerinin 60 TB kapasiteli modellerinin 7 bin dolar civarında satıldığı biliniyor. Bu fiyatlandırma devam ederse, ürünün fiyatı 230 bin TL dolaylarında olması bekleniyor.

Samsung tarafından duyurulan bu yeni nesil SSD, veri merkezleri ve büyük ölçekli kurumsal uygulamalar için önemli bir gelişme olarak görülüyor. Peki sizler bu yeni ürün ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında ve sosyal medya hesaplarımızdan paylaşmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir