Spotify, Acil Durum Uyarılarını Test Etmeye Başladı

Müzik, podcast ya da sesli kitap dinlemek için milyonlarca kişinin tercihi Spotify. Spotify şimdi de acil durum uyarılarını uygulama üzerinden paylaşmanın yollarını arıyor. İsveç’te başlayan testlerde firma, önemli duyuruları ve acil durum bildirimlerini duyurmak için uygun altyapı oluşturmayı amaçlıyor. Bu sistemle birlikte “kazalar, ciddi vakalar veya önemli hizmetlerdeki aksamalar” duyurulacak.

İlk olarak Spotify uygulamasında tersine mühendislik yapan teknoloji uzmanı Chris Messina bu özelliği ortaya çıkardı. Normal şartlar altında pek çok kullanıcı uygulamalardan gelen bildirimleri kapatma yoluna gidiyor olsa da bu özellik kullanıcıların dikkatlerini çekme şansına sahip. 

Özelliğin nasıl çalışacağı henüz bilinmiyor

Spotify’ın kodlarında yer alan bazı ifadeler yeni özellik hakkında bilgiler veriyor. Bu kodlar şu şekilde:

  • “İsveç’teki acil durum uyarıları”
  • “Kamusal acil durum uyarıları almak”
  • “Önemli Kamu Duyurusu (IPA), IPA, kazalar, ciddi olaylar veya önemli hizmetlerin aksaması durumunda halka uyarı yapmak için İsveç’te kullanılan sistemdir.”
  • “Daha fazla bilgi için İsveç Sivil Acil Durumlar Ajansı’nın sitesini ziyaret edin”

Konuyla ilgili olarak Spotify’dan yapılan açıklamada, özelliğin şu an için İsveç için test edildiği doğrulanırken, kullanıcı deneyimini geliştirmek için de çalışmalar yapıldığı ifade edildi. Öte yandan özelliğin tam olarak nasıl çalıştığı açıklanmadı. Spotify, kullanıcılarına bildirimler göndererek uyarılarda bulunabileceği gibi tünellerdeki radyo yayınlarına benzer şekilde akışı durdurarak bildirimleri sesli olarak da iletebilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir